ΛΕΣΤΕΡ – Α.Ε.Κ : 2-0 ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΑΥΡΗ ΝΥΧΤΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ Α.Ε.Κ

ΛΕΣΤΕΡ – Α.Ε.Κ : 2-0
Η ΑΕΚ δοκιμάζεται με αντίπαλο την Λέστερ στο φινάλε της φάσης των ομίλων του Europa League.

ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΑΥΡΗ ΝΥΧΤΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ Α.Ε.Κ

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ

4′ Ακόμη μία είσοδος της Λέστερ στην περιοχή της ΑΕΚ από τα αριστερά, πάλι απομάκρυνε η Ένωση.
Δυνατή μπαλιά του Τζάστιν προς τον Ιχεανάτσο, άουτ, καθώς δεν πρόλαβε. Τον κάλυπτε και ο Σβάρνας.

7′ Σουτ του Τίλεμανς έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε άουτ. Δεν ανησύχησε ο Τσιντώτας.

12′ ΓΚΟΛ Ανοίγει το σκορ η Λέστερ. Μπαλιά του Τίλεμανς προς την περιοχή, ο Σβάρνας δεν έδιωξε κάνοντας λάθος και ο Τσενγκίζ Ουντέρ σκόραρε, αφού τού στρώθηκε η μπάλα.

14′ ΓΚΟΛ Κάνει το 2-0 η Λέστερ. Ο Μπαρνς πέρασε τον Βασιλαντωνόπουλο μέσα στην περιοχή, σούταρε, η μπάλα βρήκε στον Νεντελτσεάρου και κατέληξε στα δίχτυα.

19 εως 23 ΄Κέρδισε η Λέστερ ακόμη ένα κόρνερ, έπειτα από παρέμβαση του Χνιντ.
Προσπαθεί να πιέσει λίγο πιο ψηλά η ΑΕΚ, η Λέστερ συνεχίζει να διατηρεί την κατοχή.
Ατομική ενέργεια από τον Μπαρνς στα αριστερά, ο Χνιντ παραχώρησε νέο κόρνερ.
Στο 65% είναι η κατοχή για την Λέστερ.
Ανάπτυξη της Λέστερ από τα αριστερά, βγήκε μία σέντρα προς την περιοχή, ο Ιχεανάτσο δεν κατάφερε να βρει την μπάλα, η οποία κατέληξε άουτ.

36′ Η μπάλα μετά την απομάκρυνση του Τζάστιν έφτασε στον Κρίστιτσιτς, ο οποίος γέμισε την περιοχή στα χέρια του Γουάρντ.

42′ Φάουλ του Λιβάι Γκαρσία στον Τόμας. Ευκαιρία για την Λέστερ να γεμίσει την αντίπαλη περιοχή.
Ο Έβανς πήρε μία πρώτη κεφαλιά, στη συνέχεια με δεύτερη κεφαλιά ο Εντίντι έστειλε την μπάλα δίπλα από την εστία του Τσιντώτα.

45′ Μακρινό σουτ του Πράετ, εντυπωσιακά έδιωξε σε κόρνερ ο Τσιντώτας που εκτινάχθηκε.
Νέο κόρνερ για την Λέστερ, με τον Ουντέρ να επιχειρεί σουτ με αρκετό φάλτσο έξω από την περιοχή.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ

50’Ευκαιρία για την ΑΕΚ να γεμίσει την περιοχή της Λέστερ, αφού κέρδισε ένα φάουλ.
Ο Μάνταλος γέμισε, ο Ιχεανάτσο έκοψε με προβολή χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

55′ Ο Λιβάι Γκαρσία αφήνει τη θέση του στον Μαχαίρα, ενώ ο Σάκχοφ περνάει στη θέση του Σβάρνας.
63′Αλλαγή για την Λέστερ: Ο Μεντί στη θέση του Εντίντι.
66′Αλλαγές για την ΑΕΚ: Ο Αλμπάνης στη θέση του Μάνταλου και ο Ολιβέιρα αντί του Ανσαριφάρντ.
67’Αλλαγή και για την Λέστερ: Ο Αγιόθε Πέρεθ στη θέση του Ιχεανάτσο.

69’Ο Μπαρνς σύγκλινε προς την περιοχή, ο Βασιλαντωνόπουλος του έδωσε χώρο, σούταρε, με την μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία του Τσιντώτα.

72′ Η Λέστερ κέρδισε ένα κόρνερ, με τον Νεντελτσεάρου να κόβει την προσπάθεια του Πράετ.
Κεφαλιά του Έβανς, η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του Πράετ, ο οποίος με το μυτάκι έστειλε την μπάλα άουτ.

80′Αλλαγή για την ΑΕΚ: Ο Σιμόες αφήνει την θέση του στον Αντρέ Σιμόες
81′Αλλαγές για την Λέστερ: Μόργκαν στη θέση του Φοφανά και Τσάουντρι αντί του Τίλεμανς.

84′ Ο Ολιβέιρα πάτησε περιοχή, με την ΑΕΚ να συνδυάζεται ωραία, έστειλε με το δεξί την μπάλα άουτ.

89′ Ο Πράετ πάτησε στην περιοχή απέναντι στον Τσιντώτα, με τον Γαλανόπουλο να κόβει τελευταία στιγμή.

Τελικό αποτέλεσμα 2-0

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Βέλγος Λοράνς Βισέρ.

Λέστερ: Ουάρντ, Τζάστιν, Φοφανά, Έβανς, Τόμας, Πράετ, Εντιντί, Τίλεμανς, Ουντέρ, Μπαρνς, Ιχεανάτσο

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Χνιντ, Σβάρνας, Νεντελτσεάρου, Μιτάι, Κρίστιτσιτς, Σιμόες, Μάνταλος, Βασιλαντωνόπουλος, Γκαρσία, Ανσαριφάρντ