ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : 1 – 1 ΤΕΛΙΚΟ Το Εξ Αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ

55′ Βρουσάι 0-1 80′ Σιμόες 1-1

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ

3’Φάουλ τώρα του Μπουχαλάκη στον Κρίστιτσιτς.
Κεφαλιά του Γκαρσία από χτύπημα φάουλ του Μάνταλου, μπλόκαρε ο Σα.
5′ Ο Μπακάκης γύρισε τη μπάλα στον Τσιντώτα, ο οποίος δεν έκανε καλό κοντρόλ και πιέστηκε από Αραμπί και Βρουσάι, δίχως να το πληρώσει.

Ύστερα από 12 λεπτά αγώνα, δεν έχει γίνει κάποια ευκαιρία άξια αναφοράς. Πάρα πολλά φάουλ στο παιχνίδι.

17′ Ο Σισέ έκανε πολύ κακό υπολογισμό, είδε τη μπάλα να περνά κάτω από το πόδι του μετά την πάσα του Χολέμπας, αλλά ο Ανσαριφάρντ που αιφνιδιάστηκε κι αυτός, πέταξε την ευκαιρία να απειλήσει.
18′ Να η πρώτη καλή ευκαιρία του ματς. Ο Αραμπί έκανε καρφωτή κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Μασούρα από δεξιά, ο Τσιντώτας έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

Η ΑΕΚ έχει κάνει 18 λάθη, 16 ο Ολυμπιακός.

35′ Εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία, απομάκρυνε ο Εμβιλά πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.
40′ Καμαρά και Φορτούνης σηκώθηκαν για ζέσταμα.
43′ Ο Λιβάγια ξεπέρασε τον Ραφίνια, έκανε τη σέντρα, ο Μπουχαλάκης έδιωξε με το κεφάλι.

45’+1’Τελος του πρώτο ημίχρονο.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ολιβέιρα στη θέση του Ανσαριφάρντ.
46′ Φορτούνης και Καμαρά στος θέσεις των Τιάγκο Σίλβα και Μασούρα.
52′ Φοβερή φάση για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης άλλαξε υπέροχα γήπεδο, αφού άδειασε τον Σιμόες, δίνοντας στον Βρουσάι. Αυτός με τακουνάκι έδωσε στον Εμβιλά. Ο Γάλλος έκανε το γύρισμα μέσα από την περιοχή και αριστερά, το σουτ στην κίνηση του Αραμπί πέρασε πάνω από το δοκάρι.

55′ Ο Βρουσάι πλάσαρε μέσα από την περιοχή και αριστερά, έπειτα από πάσα του Μπουχαλάκη, η μπάλα πήγε στα δίχτυα, αλλά ο εξτρέμ του Ολυμπιακού καταλογίστηκε οφσάιντ.
Η φάση τσεκάρεται στο VAR.
ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό τελικά Ο Βρουσάι δεν ήταν εκτεθειμένος, τον κάλυπτε ο Λόπες.

63′ Ο Γκαρσία εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε, ο Κρίστιτσιτς έκανε δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.
67′ Γύρισμα του Χολέμπας από κάθετη πάσα του Φορτούνη, ο Αραμπί έκανε την προβολή, αλλά αστόχησε.
68′ Ο Φορτούνης έκανε το πλασέ έξω από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα πέρασε άουτ. Καλή στιγμή.
69′ Σουτ του Μάνταλου έξω από την περιοχή, από τον άξονα, έπεσε δεξιά και έδιωξε σε κόρνερ ο Σα.
70′ Ο Σάκχοφ αντί του Κρίστιτσιτς.
Ο Τάνκοβιτς αντί του Λιβάγια και ο Παουλίνιο αντί του Μπακάκη.

80′ ΓΚΟΛ 1-1 για την ΑΕΚ.Ο Γκαρσία εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Σα έχασε τη φάση κάνοντας ένα βήμα μπροστά και ο Σιμόες με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι νικά στον αέρα τον Εμβιλά και σκοράρει.

82′ Ο Ραντζέλοβιτς αντί του Βρουσάι.
86′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ινσούα αντί του Λόπες.
89′ Ο Αραμπί πέρασε και τον Τσιντώτα, πλάσαρε και σκόραρε αλλά ήταν οφσάιντ. Προηγήθηκε μπαλιά του Σισέ.
90′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γκαρσία από δεξιά μπήκε στην περιοχή, αφού άφησε πίσω τον Χολέμπας, έκανε το γύρισμα, αλλά το πλασέ του Τάνκοβιτς από θέση βολής πέρασε πάνω από το δοκάρι.
90’+3′ Κεφαλιά του Εμβιλά, έδιωξε ο Τσιντώτας.

90’+3’Τέλος του αγώνα.

ΑΕΚ ( ΚΑΡΕΡΑ): 4-3-3
Τσιντώτας, Μπακάκης, Νεντελτσιάρου, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες, Μάνταλος, Κρίστιτσιτς, Γκαρσία, Λιβάγια, Ανσαριφάρντ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ( ΜΑΡΤΙΝΣ):4-2-3-1
Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Τιάγκο Σίλβα, Βρουσάι, Αραμπί.