ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ 3 – 0 Ο Πρωταθλητής κέρδισε το ντέρμπυ και πλέον δύσκολα μπορεί κάποια ομάδα να του κόψει βαθμούς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ 3 – 0

13′ , 68Αραμπί 90+4 Βαλμπουενά(πέναλτι)

Α Ημίχρονο

1′ Ξεκίνησε το ντέρμπι.

10′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Χολέμπας βγάζει από αριστερά την παράλληλη σέντρα, ο Ελ Αραμπί στο πρώτο δοκάρι κάνει την προβολή προλαβαίνοντας τον Τσιγκρίνσκι, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Τσιντώτα.

13′ ΓΚΟΛ 1-0 για τον Ολυμπιακό.Ο Εμβιλά έκανε το γέμισμα και ο Αραμπί με γυριστή κεφαλιά προ του Τσιγκρίνσκι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

19′ Κεφαλιά του Ανσαριφάρντ από το σημείο του πέναλτι μετά από σέντρα του Λόπες από αριστερά, μπλόκαρε ο Σα.
30′ Σέντρα του Φορτούνη από δεξιά, ο Αραμπί δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας. Ο Τσιντώτας μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
33′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σουτ του Φορτούνη μέσα από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

45’+2’Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ να μην απειλήθηκε σχεδόν καθόλου από την ΑΕΚ.

Β Ημίχρονο

46′ Αλλαγές για την ΑΕΚ. Ο Ολιβέιρα αντί του Ανσαριφάρντ, ο Γαλανόπουλος αντί του Γκαρσία και ο Σβάρνας αντί του Μπακάκη.
Η ΑΕΚ θα παίξει πλέον με 4-3-3 και τον Σβάρνα δεξιό μπακ.
51′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Σιμόες επωφελήθηκε από τις κόντρες, πλάσαρε μέσα από την περιοχή, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι.
56′ Ο Σα βγήκε στο σωστό χρόνο και δεν επέτρεψε στον Ολιβέιρα να πλασάρει. Είχερ προηγηθεί υπέροχη ντρίμπλα του Μάνταλου στον Ραφίνια και κάθετη πάσα στον Πορτογάλο.
61’Ο Βαλμπουενά αντί του Μπρούμα.
63′ Σέντρα του Βαλμπουενά από δεξιά, προβολή του Αραμπί, η μπάλα πέρασε άουτ.

67′ ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ.Ο Λιβάγια πέρασε κάθετη πάσα στον Μάνταλο στην πλάτη του Μπα, αυτός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και δεξιά, έδιωξε με το σώμα ο Σα. Ο αρχηγός της ΑΕΚ ξαναπήρε τη μπάλα μετά την ανεπιτυχή προσπάθεια του Μπα να διώξει, σούταρε, αλλά σημάδεψε το αριστερό δοκάρι.

68′ ΓΚΟΛ 2-0 για τον Ολυμπιακό.Ο Αραμπί με σουτ μέσα από την περιοχή έπειτα από κόντρες και την ανεπιτυχή προσπάθεια του Τσιντώτα να μπλοκάρει έκανε το 2-0.

70’Ο Ραντζέλοβιτς αντί του Φορτούνη και ο Μπουχαλάκης αντί του Βρουσάι.
73′ Ο Τάνκοβιτς αντί του Λιβάγια.
82’Ο Αλμπάνης αντί του Κρίστιτσιτς.
87′ Εκτελείται το κόρνερ για τον Ολυμπιακό, η μπάλα μετά από την προσπάθεια του Μπουχαλάκη καταλήγει στην αγκαλιά του Τσιντώτα.
89′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Τιάγκο Σίλβα στη θέση του Καμαρά.

90+4′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό (Βαλμπουενά) και Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-0: Ο Βαλμπουενά εκτελεί, ευστοχεί και κάνει το 3-0.

Τελικό σκορ. Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-0.