ΠΙΕΡΙΚΟΣ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ 1-0 : Επιβλήθηκε ενός διεκδικητή της ανόδου.

Στα δύσκολα παιχνίδια μπορεί να διακρίνεις τους παίκτες με ψυχή και προσωπικότητα .
Λίγοι οι τυχεροί που απήλαυσαν έναν αγωνα αντάξιο της ιστορίας των δυο ιστορικών ομάδων που προσπαθούν να ζήσουν την αίγλη του παρελθόντος.
Γέρα νευρά και ψυχραιμία χρειάστηκε το παιχνίδι ,στοιχεία που διέθεταν οι παίκτες του ΠΙΕΡΙΚΟΥ στην πλειοψηφία τους.

Με διατάξει 1-4-1-4-1 τοποθετήθηκε η ομάδα του Πιερικού στον αγωνιστικό χώρο .

Πρώτη φάση το λάθος του Ντοση που δεν στοίχησε στον Πιερικό και ο τραυματισμός του.
Αλλαγή την θέση του περνάει ο Μηλιώτης.
Φάση στο 11΄ με τον Μποουλι να μην προλαμβάνει την σέντρα από δεξιά του Μηλιώτη.

Απάντηση από τον Πανσερραϊκό στο 15΄λεπτο με τον Prato μέσα στην περιοχή να κοντρολάρει την μπάλα με το στήθος και να δίνει το δικαίωμα στον Γκουρτσα να σοτάρει ανεπιτυχώς διπλά από το δεξί δοκάρι του Πιερικού.

20΄λεπτο και ο Μποουλι με κεφαλιά τροφοδοτεί τον Αποστολοπουλο που δεν μπορεί να απειλήσει τον Καβοσάκη.

Δερμιτζόγλου από αριστερά στο 40΄ βρίσκει χώρο αφού δέχεται την μπάλα από τον Ίτσιο δοκιμάζοντας σουτ χαμηλά και υποχρεώνοντας τον Καβουσάκη να διώξει σε κόρνερ . Ανεκμετάλλευτο.

45΄λεπτο από δεξιά ο Μηλιώτης βγάζει σέντρα που περνάει παράλληλα αλλά δεν την εκμεταλλεύονται οι παίκτες του Πιερικού.

Β Ημίχρονο

46΄ λεπτο και ο Γκατζολάρι κλέβοντας μπάλα στο κέντρο βρίσκει τον Μποουλι μέσα στην περιοχή και στην πρώτη του προσπάθεια δεν τα καταφέρνει αλλά κερδίζει με την αγωνιστικότητα του την μπάλα και πλασάρει σωστά ανοίγοντας το σκορ για τον Πιερικό 1- 0.

51΄λεπτο ο Γκούρστας προσπαθεί να απαντήσει με πλασε μετά από σέντρα που τον έβγαλε μόνο του απέναντί στον Καραγκιολίδη αλλά δεν τα καταφέρνει γιατί ο τερματοφύλακας του Πιερικού του παίρνει την μπουκιά από το στόμα.

61΄λεπτο Δερμιτζόγλου επελαύνει από αριστερά σε συνεργασία με τον Χαρτσια τον οποίον βρίσκει μέσα στην μικρή περιοχή του Καβουσάκη δίνοντας του την δυνατότητα να πιάσει καρφωτή κεφαλια αλλά ο Καβουσάκης διώχνει σώζοντας την εστία του από δεύτερη παραβίαση.

Απάντηση από τον PRATO στο 67΄λεπτο που υποχρεώνει τον Καραγκιολίδη να αποσοβήσει την επικίνδυνή κεφαλιά που κατευθυνόταν στα δίχτυα του.

Ακυρωθέν γκολ για τον Πιερικό.
Γκατζολάρι με σέντρα στο 74΄λεπτο βρίσκει τον Δερμιτζόγλου μέσα στην μικρή περιοχή δίνοντας του την ευκαιρία να πετύχει το δεύτερο τέρμα για τον Πιερικό.
Άμεσα ο επόπτης δείχνει οφσάιντ τον σκόρερ και ακυρώνει το τέρμα.

Η ευκαιρία για τον Πιερικό να διπλασιάσει τα τέρματα του έρχεται στο 82΄λεπτο με τον Τοπαλίδη να κερδίζει πέναλτι από τον νέο εισελθόντα Μασκανάκη που τον ανέτρεψε και τον Διαιτητή να το υποδεικνύει άμεσα.
Ο έμπειρος Κυβελίδης αναλαμβάνει και εκτελεί το πέναλτι αψυχολόγητα δίνοντας την ευκαιρία στο Καβουσάκη να αποκρούσει κρατώντας την ομάδα του μέσα στην διεκδίκηση του αγωνα.

90+ Δίνεται δεύτερη ευκαιρία στον Κυβελίδη να πάρει ρεβάνς από τον Καβουσάκη όταν ο πολύ καλός σήμερα Μποουλι τον βγάζει με σέντρα μέσα στην περιοχή μόνο του .
Και πάλι ο έμπειρος φορ αποτυγχάνει να διπλασιάσει τα τέρματα του Πιερικού.

90+ Τελευταια φασει του αγωνα με τον Παπαβασιλειου να προσπαθει με σεντρα σουτ να παραβιαση την εστια του Καραγκιολιδη ο οποιος βγενει και καθαριζει την φαση ανακουφιζοντας τους συμπεκτες του και τους λιγους φιλους που παρακολουθησαν τον αγωνα.